ايا خود ارضايي باعث جوش روي صورت مي شود

folder_openمطالب خودارضایی
commentبدون دیدگاه
آیا خودارضایی باعث جوش صورت می شود؟

به احتمال زیاد از اطرافیان و همکلاسی های خود شنیده اید که آیا خودارضایی باعث ایجاد جوش و آکنه صورت می شود و اگر اینگونه است چگونه می توانیم تاثیر خودارضایی و استمناء را در بروز جوش صورت کمتر کنیم؟  در پاسخ باید بگوئیم که خودارضایی عامل جوش و آکنه صورت نبوده و ممکن است دلایل دیگری در بروز آکنه تاثیرگذار باشد.

در واقع هیچ منبع علمی در این زمینه وجود ندارد که اثبات محکمی برای ارتباط جوش صورت و خودارضایی داشته باشد مگر اینکه این عادت با شدت بیشتر در بازده زمانی کوتاه صورت گیرد. در واقع زمانی که فرد به این عادت مخرب اعتیاد پیدا می کند هورمون های بدن وی از حالت تعادل خارج شده و می تواند عوارضی همچون جوش و آکنه صورت را به همراه داشته باشد.

آیا خودارضایی باعث جوش و آکنه صورت می شود؟

طبق مطالعات، خودارضایی واقعاً باعث آکنه یا جوش نمی شود و حتی برای اکثر مردم، استمناء سالم بوده و هیچ مشکلی برای صورت آن ها به وجود نمی آورد. وقتی کسی می گوید که خودارضایی باعث جوش صورت می شود, در واقع بدون دانش نسبت به این موضوع صحبت کرده است. این افسانه توسط نسل قدیمی ما برای ترساندن نسل جوان از هرگونه فعالیت جنسی استفاده می شده تا آن ها را نسبت به این موضوع بترسانند. برخی افراد چربی بیشتری روی صورت دارند که منجر به جوش می شود و پس از تکمیل درمان برای کنترل جوش های صورت، مصرف قرص ها, اصلاح رژیم غذایی و استفاده از کرم های مربوطه را توسط پزشک تجویز می شود. البته این مورد را باید عنوان کنیم;  در برخی موارد افرادی که به طور منظم نسبت به خودارضایی اعتیاد پیدا کرده اند, ممکن است با مشکل آکنه یا جوش مواجه شوند. دلیل آن عدم تعادل هورمونی ناشی از استمناء است. برخی دیگر از دلایل غیرمستقیم آکنه, استرس و تنش است که خودارضایی بیش از حد می تواند شدت و میزان این استرس را در بدن شما برای مدت کوتاه چند ساعتی کاهش داده و سپس درجه آن را برای سیستم های مغزی بیشتر کند. زمانی که به دلیل یک تنش فکری و یا استرس اقدام به خودارضایی می کنید, نورون های ذهنی در مغز شما دچار اخلال هورمونی شده و بعد از گذشت چند سال مشکلاتی همچون کمبود حافظه و… را برای شما به وجود می آورد. در واقع واکنش بدن هر فردی به انجام خودارضایی یا رابطه جنسی متفاوت است و می تواند هورمون ها یا موارد دیگری را در بدن تحریک کند که باعث بروز آکنه شود.

آیا ارضاشدن منجر به بروز جوش صورت میشه

تاثیر خودارضایی بر جوش صورت

بسیاری از افراد این سوال را از ما می پرسند که آیا ارتباطی بین جوش و خودارضایی وجود دارد یا خیر؟ برای آگاهی از ارتباط بین خودارضایی با جوش ابتدا بایستی توضیح کوتاهی در رابطه با آکنه و عوامل پیدایش آن بازگو کنیم. آکنه که در زبان عامیانه کوچه و بازاری به جوش غرور جوانی معروف است، یک نوع بیماری التهابی پوست بوده که در سنین جوانی و اغلب به صورت سرسفید در بافت پوستی صورت ایجاد می شود که تقریباً 60 درصد افراد در این سنین درگیر آن هستند. در هنگام بلوغ، تغییرات هورمونی و سلولی آنزیمی بدن منجر به افزایش فعالیت غددی در لایه های زیرین پوست همراه با سموم بیشتر و ترشح بزرگتر شده که بعد از مدتی فرد را با شکل گیری آن در سطح پوست دچار اضطرار و ناراحتی می کند. عوامل زیادی در ایجاد جوش و آکنه صورت موثر هستند که مهمترین آن ها عبارتند از:

  1.  استفاده از لوازم آرایشی, بهداشتی و کرم هایی که مرغوبیت لازم را برای آبرسانی به پوست را ندارند. این مورد در میان جوانان به ویژه دختران بسیار رایج بوده و به جرات می توان گفت که مهمترین عامل در ایجاد جوش صورت این دسته از افراد است.
  2. آب و هوای مرطوب و خشک که سبب تعرق افراد شود.
  3. تحریک و دستکاری جوش ها همچنین فشار دادن مکرر پوست که باعث افزایش التهاب در این نواحی می شود.
  4. از دیگر پارامترهای تاثیرگذار در بروز جوش صورت, استرس و اضطراب است که مطالعات علمی نشان داده این عامل منجر به تشدید جوش یا ایجاد آن در اقصی نقاط بدن می شود.
  5. تغییرات هورمونی و رسیدن سن فرد به بلوغ جوانی
  6. مصرف برخی از داروهای التهاب آور و ضدافسردگی و یا حتی موارد ویتامین همچون b1, b6 , b12 سبب ایجاد جوش و آکنه میشه.

چرا وقتی زیاد ارضا میشم جوش میزنم؟

پاسخ به این سوال در گرو جواب این سوال است که آیا به خودارضایی اعتیاد دارید یا صرفا در بلند مدت مثلا ماهی یکبار آن را انجام می دهید؟ اکنون که شما در حال خواند این مقاله هستید, نگرانی زیادی از بابت جوش های صورت خود دارید و تنها دلیلی که می توانستید خود را قانع کنید, انجام خودارضایی بوده است. ببینید دوستان; اگر کسی به بیماری خودارضایی مکرر اعتیاد داشته باشد, می توان انتظار این موضوع را داشت که جوش های صورتش ناشی از انجام این عادت مخرب است ولی اگر خودارضایی را ماهی یکبار و یا گاها در بلند مدت انجام می دهید, جوش های صورت شما صرفا به خاطر نوع رژیم غذایی و فعل و انفعالات شیمیایی در سنین بلوغ است. اساسا آکنه به دلیل عدم تعادل هورمونی، باکتری ها و ریزش غیر طبیعی سلول های پوست ایجاد می شود که بیشتر به دلیل تغییرات هورمونی در مردان و زنان بویژه نوجوانان اتفاق می افتد زیرا نوجوانی مرحله ای از زندگی بوده که بیشتر تغییرات هورمونی رخ می دهد. زمانی که بیش از حد خودارضایی می کنید، عدم تعادل هورمونی در سلول های بدن شما رخ می دهد که باعث آکنه می شود. در واقع خودارضایی بیش از حد باعث افزایش تولید بسیاری از مواد و آنزیم های سلولوزی می شود که در نهایت منجر به ایجاد جوش خواهد شد. اجازه دهید با دقت توضیح دهیم. DHT (دی هیدروتستوسترون) هورمونی است که مسئول ایجاد آکنه یا جوش را در بدن بر عهده دارد. هنگامی که بیش از حد خودارضایی می کنید، آنزیم های استروئید زا و آلفاردوکتاز به صورت سلول وار تغییر می کنند. این تغییرات آنزیمی باعث تبدیل سریع DHEA به تستوسترون و سپس DHT می شود. پس بنابراین نسبت به این موضوع بسیار اهمیت قائل شده و حواستان باشد که به خاطر لذت زودگذر, ترک خودارضایی را به تعویق نیاندازید.

چرا وقتی ارضا میشم جوش میزنم

سخن پایانی

با این تفاسیر، خودارضایی تاثیر مستقیمی در ایجاد جوش یا آکنه صورت ندارد اما از آنجا که برخی از عوامل تاثیر گذار همچون تغییرات هورمونی, افزایش اضطراب و… بی تاثیر نیستند, می توان انتظار این مورد را داشت که تکرار استمناء برای دفعات زیاد, زمینه بروز جوش را در صورت و یا اقصی نقاط بدن به وجود آورد.

Tags: ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست