آیا خودارضایی باعث جوش صورت می شود؟

folder_openمطالب خودارضایی
commentبدون دیدگاه
آیا خودارضایی باعث جوش صورت می شود؟

به احتمال زیاد از اطرافیان و همکلاسی های خود شنیده اید که خودارضایی باعث ایجاد آکنه می شود و برخی دیگر نیز اعتقاد دارند که داشتن رابطه جنسی می تواند منجر به این گونه علائم بر روی پوست صورت شود. اکنون سوال اصلی این است که آیا خودارضایی باعث ایجاد جوش صورت می شود؟ و اگر اینگونه است چگونه می توانیم تاثیر خودارضایی و استمناء را در بروز جوش صورت کمتر کنیم؟ تا انتهای این مقاله مفید و کارآمد ما را همراهی کنید تا اطلاعات مفید و ضروری را در اختیارتان قرار دهیم.

آیا خودارضایی باعث جوش و آکنه صورت می شود؟

طبق مطالعات، خودارضایی واقعاً باعث آکنه یا جوش نمی شود و حتی برای اکثر مردم، استمناء سالم بوده و هیچ مشکلی برای صورت آن ها به وجود نمی آورد. وقتی کسی می گوید که خودارضایی باعث جوش صورت می شود, در واقع بدون دانش نسبت به این موضوع صحبت کرده است. این افسانه توسط نسل قدیمی ما برای ترساندن نسل جوان از هرگونه فعالیت جنسی استفاده می شده تا آن ها را نسبت به این موضوع بترسانند. برخی افراد چربی بیشتری روی صورت دارند که منجر به جوش می شود و پس از تکمیل درمان برای کنترل جوش های صورت، مصرف قرص ها, اصلاح رژیم غذایی و استفاده از کرم های مربوطه را توسط پزشک تجویز می شود. البته این مورد را باید عنوان کنیم;  در برخی موارد افرادی که به طور منظم نسبت به خودارضایی اعتیاد پیدا کرده اند, ممکن است با مشکل آکنه یا جوش مواجه شوند. دلیل آن عدم تعادل هورمونی ناشی از استمناء است. برخی دیگر از دلایل غیرمستقیم آکنه, استرس و تنش است که خودارضایی بیش از حد می تواند شدت و میزان این استرس را در بدن شما برای مدت کوتاه چند ساعتی کاهش داده و سپس درجه آن را برای سیستم های مغزی بیشتر کند. زمانی که به دلیل یک تنش فکری و یا استرس اقدام به خودارضایی می کنید, نورون های ذهنی در مغز شما دچار اخلال هورمونی شده و بعد از گذشت چند سال مشکلاتی همچون کمبود حافظه و… را برای شما به وجود می آورد. در واقع واکنش بدن هر فردی به انجام خودارضایی یا رابطه جنسی متفاوت است و می تواند هورمون ها یا موارد دیگری را در بدن تحریک کند که باعث بروز آکنه شود.

آیا ارضاشدن منجر به بروز جوش صورت میشه

چرا وقتی ارضا میشم جوش میزنم؟

پاسخ به این سوال در گرو جواب این سوال است که آیا به خودارضایی اعتیاد دارید یا صرفا در بلند مدت مثلا ماهی یکبار آن را انجام می دهید؟ اکنون که شما در حال خواند این مقاله هستید, نگرانی زیادی از بابت جوش های صورت خود دارید و تنها دلیلی که می توانستید خود را قانع کنید, انجام خودارضایی بوده است. ببینید دوستان; اگر کسی به بیماری خودارضایی مکرر اعتیاد داشته باشد, می توان انتظار این موضوع را داشت که جوش های صورتش ناشی از انجام این عادت مخرب است ولی اگر خودارضایی را ماهی یکبار و یا گاها در بلند مدت انجام می دهید, جوش های صورت شما صرفا به خاطر نوع رژیم غذایی و فعل و انفعالات شیمیایی در سنین بلوغ است. اساسا آکنه به دلیل عدم تعادل هورمونی، باکتری ها و ریزش غیر طبیعی سلول های پوست ایجاد می شود که بیشتر به دلیل تغییرات هورمونی در مردان و زنان بویژه نوجوانان اتفاق می افتد زیرا نوجوانی مرحله ای از زندگی بوده که بیشتر تغییرات هورمونی رخ می دهد. زمانی که بیش از حد خودارضایی می کنید، عدم تعادل هورمونی در سلول های بدن شما رخ می دهد که باعث آکنه می شود. در واقع خودارضایی بیش از حد باعث افزایش تولید بسیاری از مواد و آنزیم های سلولوزی می شود که در نهایت منجر به ایجاد جوش خواهد شد. اجازه دهید با دقت توضیح دهیم. DHT (دی هیدروتستوسترون) هورمونی است که مسئول ایجاد آکنه یا جوش را در بدن بر عهده دارد. هنگامی که بیش از حد خودارضایی می کنید، آنزیم های استروئید زا و آلفاردوکتاز به صورت سلول وار تغییر می کنند. این تغییرات آنزیمی باعث تبدیل سریع DHEA به تستوسترون و سپس DHT می شود. پس بنابراین نسبت به این موضوع بسیار اهمیت قائل شده و حواستان باشد که به خاطر لذت زودگذر, ترک خودارضایی را به تعویق نیاندازید.

چرا وقتی ارضا میشم جوش میزنم

تاثیر خودارضایی بر جوش صورت

بسیاری از افراد این سوال را از ما می پرسند که آیا ارتباطی بین جوش و خودارضایی وجود دارد یا خیر؟ برای آگاهی از ارتباط بین خودارضایی با جوش ابتدا بایستی توضیح کوتاهی در رابطه با آکنه و عوامل پیدایش آن بازگو کنیم. آکنه که در زبان عامیانه کوچه و بازاری به جوش غرور جوانی معروف است، یک نوع بیماری التهابی پوست بوده که در سنین جوانی و اغلب به صورت سرسفید در بافت پوستی صورت ایجاد می شود که تقریباً 60 درصد افراد در این سنین درگیر آن هستند. در هنگام بلوغ، تغییرات هورمونی و سلولی آنزیمی بدن منجر به افزایش فعالیت غددی در لایه های زیرین پوست همراه با سموم بیشتر و ترشح بزرگتر شده که بعد از مدتی فرد را با شکل گیری آن در سطح پوست دچار اضطرار و ناراحتی می کند. عوامل زیادی در ایجاد جوش و آکنه صورت موثر هستند که مهمترین آن ها عبارتند از:

  1.  استفاده از لوازم آرایشی, بهداشتی و کرم هایی که مرغوبیت لازم را برای آبرسانی به پوست را ندارند. این مورد در میان جوانان به ویژه دختران بسیار رایج بوده و به جرات می توان گفت که مهمترین عامل در ایجاد جوش صورت این دسته از افراد است.
  2. آب و هوای مرطوب و خشک که سبب تعرق افراد شود.
  3. تحریک و دستکاری جوش ها همچنین فشار دادن مکرر پوست که باعث افزایش التهاب در این نواحی می شود.
  4. از دیگر پارامترهای تاثیرگذار در بروز جوش صورت, استرس و اضطراب است که مطالعات علمی نشان داده این عامل منجر به تشدید جوش یا ایجاد آن در اقصی نقاط بدن می شود.
  5. تغییرات هورمونی و رسیدن سن فرد به بلوغ جوانی
  6. مصرف برخی از داروهای التهاب آور و ضدافسردگی و یا حتی موارد ویتامین همچون b1, b6 , b12 سبب ایجاد جوش و آکنه میشه.

عواقب خودارضایی بیش از حد و تاثیر آن در جوش صورت

خودارضایی از اساس مشکلی ندارد ولی مسئله اصلی زمانی شروع می شود که شما شروع به انزال بیش از حد می کنید. خودارضایی یا انزال زیاد، سیستم عصبی پاراسمپاتیک را تحریک می کند که منجر به تولید اضافی هورمون های جنسی می شود. هر بار که شما خودارضایی می کنید تغییرات مختلفی را تجربه خواهید کرد. برای مثال، عمل استمناء دمای داخلی بدن شما را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود احساس گرما و عرق کنید. همانطور که در مقالات پزشکی خارجی نیز آمده است، هنگامی که یک فرد خودارضایی می کند، حرکت پیچیده ای از جذب اتفاق می افتد و به دلیل خالی بودن وزیکول منی (غده هایی که قسمت هایی از منی را تولید می کنند) هوا بخار از طریق آلت تناسلی جذب می شود. از آنجا که این هوا به سیستم لنفاوی مغز می رسد, یک شوک حرارتی ایجاد کرده و فضاهای خنک بین سلول های مغزی را مختل و بر روی نورون های عصبی، مغزی و فیزیکی شما تأثیر منفی می گذارد.

درمان‌ خانگی برای رفع جوش‌های صورت ناشی از خودارضایی

اگر جزء افرادی هستید که بعد از خودارضایی دچار آکنه یا جوش می شوید باید از انجام بیش از حد یا سایر فعالیت های جنسی خودداری کنید. به طور کلی، پوست های چرب بیشتر مستعد ابتلا به آکنه هستند و خودارضایی می تواند پوست شما را چرب تر کند. بنابراین اجتناب از استمناء بیش از حد می تواند به شما در کاهش آکنه کمک کند. نوجوانان به دلیل عدم تعادل هورمونی بیشتر تحت تأثیر مشکل جوش قرار می گیرند و باعث ایجاد پوست چرب و تغییرات سلولی در آنزیم های بدنشان شود. در ادامه چند مورد از درمان های خانگی و گیاهی برای رفع جوش های صورت ناشی از خودارضایی را بیان می کنیم که انجام آن سبب کاهش و از بین رفتگی آثار جوش ها می شود. این موارد عبارتند از:

درمان‌ خانگی برای رفع جوش‌های صورت ناشی از خودارضایی

چای سبز

در بین تمام داروهای خانگی، چای سبز طبیعی ترین و کارآمدترین راه برای درمان جوش های خودارضایی است زیرا این ماده حاوی خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدانی وآنتی بیوتیکی بوده و در این زمینه برای کاهش التهاب پوستی به خوبی عمل می کند. همچنین سرشار از اپی گالوکاتچین گالات است که ترشح سموم را در پوست شما کاهش داده و یکی از راه های طبیعی برای خلاص شدن از شر جوش های این چنینی خواهد بود.

نارون کوهی

یکی دیگر از گیاهان تاثیر گذار برای کاهش التهاب های پوستی ناشی از خودارضایی که منجر به کاهش یا از بین رفتن جوش صورت می شود، نارون کوهی یا هاماملیس نام دارد.  برای مصرف این گیاه می‌توانید یک قاشق غذاخوری پوست نارون کوهی را به مدت ۳۰ دقیقه در یک فنجان آب خیس کرده و سپس آن را بر روی شعله گاز بجوشانید. بعد از گذشت ۱۰ دقیقه حرارت و جوشیدن، آن را میل کنید. شما می توانید این اکسیر شفادهنده را دو بار در روز بنوشید و یا با استعمال بر روی پنبه و سپس بر روی جوش، مالش دهید.

روغن زیتون

همانطور که می دانید این روزها خواص روغن زیتون برای هیچ کس پوشیده نیست و این ماده نه تنها برای سلامتی بدن بلکه در درمان جوش صورت نیز بسیار پرخاصیت است. از آنجایی که زیتون دارای خواص آنتی اکسیدان و ضد التهاب بوده، در درمان جوش نقش بسیار موثری را بازی می‌کند. برای استفاده از این ماده سعی کنید که مقدار معینی از روغن زیتون را بر روی پنبه آغشته کرده و برای مدت یک الی دو دقیقه بر روی جوش مورد نظر مالش دهید. این عمل را می توانید هر روز چندین مرتبه انجام داده تا تاثیر فوق العاده آن را ببینید.

لیمو

نوع دیگر سفید کننده طبیعی که به کمرنگ شدن جای انواع زخم بر روی پوست شما و حتی کاهش التهاب های پوستی همچون جوش کمک فراوانی خواهد کرد لیمو نام دارد. این ماده سلول های مرده پوست را از بین برده و سبب رشد سلول های جدید در لایه های زیرین پوست می شود. برای استفاده از لیمو می توانید به دو صورت از آن بهره ببرید. مورد اول که آن را به صورت خوراکی در طول روز استفاده کنید (غالباً این گزینه را پیشنهاد نمیکنیم). گزینه دوم مقداری پنبه تهیه کرده و آن را با آبلیموی طبیعی آغشته و سپس بر روی نواحی درگیر که جوش به وجود آمده، به مدت ۵ دقیقه مالش دهید.

سخن پایانی

با این تفاسیر، خودارضایی تاثیر مستقیمی در ایجاد جوش یا آکنه صورت ندارد اما از آنجا که برخی از عوامل تاثیر گذار همچون تغییرات هورمونی, افزایش اضطراب و… بی تاثیر نیستند, می توان انتظار این مورد را داشت که تکرار استمناء برای دفعات زیاد, زمینه بروز جوش را در صورت و یا اقصی نقاط بدن به وجود آورد.

Tags: ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست