ترک تضمینی خودارضایی

ترک خودارضایی جزء مباحث رایج امروزی در میان جوانان و حتی بزرگسالان بوده که اقداماتی همچون ترک تماشای فیلم پورن، ورزش کردن و…. می تواند تاثیر زیادی در عدم تحریک شدن داشته باشد. بسیاری از افراد برای رهایی از این اعتیاد از جلسات مشاوره ترک خودارضایی کمک می گیرند که گاها به دلیل عدم رعایت توصیه های مشاور در تحریک شدن، به صورت مکرر این عمل را تکرار و به آن معتاد می شوند. اگر بخواهیم حقیقت را برای شما عزیزان بیان کنیم باید بگوئیم که استمناء یا خودارضایی بخشی طبیعی از نیاز جنسی انسان ها بوده که گاها سبب کاهش استرس و شناخت علایق جنسی او می شود. اما مسئله ای که در اینجا حائز اهمیت است بحث اعتیاد به خودارضایی و مشکل در ترک آن می باشد.

چرا ترک خودارضایی؟

خب تا الان دانستیم که خودارضایی مکرر سبب وابستگی و اعتیاد می شود و اگر این عمل را به مدت طولانی تکرار کنید، مشکلات زیادی همچون ناتوانی جنسی در زندگی زناشویی، مشکلات پوستی و مو، مشکلات قاعدگی در دختران و بسیاری از مسائل را برای افراد ایجاد خواهد کرد. به طور مثال; غالبا افرادی که به خوارضایی اعتیاد دارند از خلقیات روحی و بی انگیزگی مواجه هستند چرا که این عمل یعنی خودارضایی سبب تخیله تمام مواد معدنی بدن شده و چون با احساس گناه همراه بوده، علاوه بر مشکلات جسمی، مسائل روحی و روانی را برای این دسته از افراد به وجود می آورد.

 

به همین خاطر باید هرچه زودتر از خودارضایی رهایی یابید تا در آینده مشکلات زیادی را چه از نظر جسمی و چه از نظر روحی برایتان به وجود نیاورد.

چگونه خودارضایی را ترک کنیم؟

اگر خودارضایی برای شما تبدیل به اعتیاد شده و زندگی شما را مختل کرده باید از طریق تکنیک و استراتژی هایی اقدام به ترک آن کنید. ترکیب تکنیک های زیر می تواند در ترک خودارضایی بسیار موثر واقع شود که عبارتند از:

 • پرهیر از تماشای فیلم های پورن و تحریک کننده

غالبا افرادی که در معرض فیلم های پورن قرار می گیرند، هورمون های جنسی بدن تحریک شده و میل آن ها به خودارضایی بیشتر می شود. به همین خاطر سعی کنید که در قدم اول، تماشای موارد تحریک کننده را کنار بگذارید تا روند ترک خوداضایی شما سریعتر صورت گیرد.

 • بیکار نبودن و فعال بودن

یافتن راه هایی برای گذراندن وقت می تواند تمایل افراد را به خودارضایی کمتر کرده و برای افراد مفید واقع شود. افرادی که به خودارضایی اعتیاد دارند می توانند سرگرمی جدیدی همچون یادگیری یک مهارت مانند آموزش دیدن یک ساز موسیقی یا امتحان کردن یک ورزش جدید را برای خود ایجاد کنند تا به دلیل فعال نبودن، تمایل آن ها به خودارضایی کمتر شود.

 • از مشاور ترک خوداضایی کمک بگیرید

زمانی که عادت خودارضایی بر زندگی افراد تأثیر منفی بگذارد، کمک گرفتن از یک مشاور و متخصص که با روش های ترک این عادت آشناییت دارند می تواند بسیار مفید واقع شود. گاها پیش می آید که دلیل خودارضایی به خاطر مسائل فکر و وسواسی بوده که حضور در جلسات مشاوره ترک خودارضایی می تواند تاثیر مثبت و خوبی در روند ترک این عادت داشته باشد.

 • زمان بسشتری را در جمع قرار بگیرید و تنها نباشید

گاها دلیل خودارضایی برای بسیاری از افراد به خاطر تنهایی و بیکاری است که قرار گرفتن در جمع و تنها نبودن می تواند تاثیر زیادی در عدم انجام خودارضایی داشته باشد. راه های زیادی برای کاهش تنهایی وجود دارد که نمونه بارز آن همچون شرکت در کلاس های ورزشی، گذراندن وقت با خانواده و دوستان و…. می باشد.

 • ورزش

تحرکات بدنی و ورزش می تواند تاثیر خوبی در کاهش تنش های فکری و افزایش تمرکز در افراد داشته باشد. فعالیت هایی همچون دویدن، شنا، وزنه‌برداری و… می‌توانند منجر به ترشح اندورفین بدن شده و در نتیجه احساس خوشایندی را در افراد به وجود آورد.

در واقع احساس شادی بیشتر در زندگی مساوی است با کاهش انجام خودارضایی که متاسفانه اغلب افراد درگیر استمناء از این راز بزرگ بی خبر هستند.

 • با خود صادق و منطقی باشید

خودارضایی یا استمناء یک مسئله مهم برای افراد درگیر این عادت بوده که برخی از سنت های مذهبی، فرهنگی و معنوی آن را منع و حرام می دانند. اگر از جنبه مذهبی به دور باشیم و به جنبه روانشناسی و علمی به این موضوع نگاه کنیم، خواهیم دانست که خودارضایی نه بد است و نه غیراخلاقی بلکه نیاز طبیعی بدن انسان  یعنی مسائل جنسی از طریق روش های غیرسالم رفع می شود.

بنابراین طبیعی است که افراد بعد از انجام خودارضایی احساس گناه می کنند و ناراحت می شوند چرا که نگاه جامعه به این موضوع انکار کننده است. اگر به دلیل خودارضایی احساس گناه دارید و بسیار ناراحت هستید توصیه ما این بوده که از یک درمانگر و پزشک روانشناس کمک بگیرید تا ریشه این مسئله به طور کامل برایتان حل کند.

تاثیرات منفی خودارضایی بیش از حد

در صورتی که خودارضایی به یک عادت شدید در افراد تبدیل شود سبب بروز مشکلات شخصی و فردی همچون مسائل جسمی، روانی و در اغلب موارد اجتماعی می شود. حتما می دانید که خودارضایی به تدریج رخ داده و سبب اعتیاد شدید افراد در آینده می شود و بسیاری از کسانی که با این عمل زشت دست و پنجه نرم می کنند باید هرچه زودتر راه حلی را برای ترک خودارضایی بیاندیشند.

خودارضایی اجباری یا مزمن می تواند اثرات منفی را برای افراد به وجود آورد که عبارتند از:

 1. تحریک پوست و ایجاد جوش و آکنه
 2. نازک شدن موی سر به دلیل ترشح هورمون دی هیدروتستسترون DHT
 3. تورم در ناحیه تناسلی
 4. ناتوانی در برقراری ارتباط جنسی با همسر خود
 5. ایجاد شخصیت درونگرایی اجتماعی و پرهیز از حضور در اجتماع
 6. عادت شدید به تماشای محتوای تحریک کننده
 7. ناکامی در انجام کارهای روزانه همچون کار، رفتن به مدرسه و…
 8. بی علاقگی به فعالیت های روزانه و خستگی مفرط
 9. کاهش عزت نفس و اعتماد به نفس
 10. بروز افسردگی و اضطراب در شخصیت افراد
 11. احساس گناه و شرمندگی بعد از اتمام خودارضایی
 12. بروز مشکلات فشار خون در بعضی از افراد
 13. اعتیاد شدید به خودارضایی
 14. غالبا افرادی که به خوداضایی اعتیاد دارند در اماکن عمومی این عمل ناشایست را انجام می دهند که اگر در اماکن عمومی به حالت خودارضایی دستگیر شوند، احتمال بروز مشکلات قانونی برای این دسته از افراد وجود دارد.
 15. احتمال عفونت یا آسیب فیزیکی ناشی از استفاده و نگهداری از وسایل جنسی

سخن پایانی

امروزه ترک خودارضایی برای بسیاری از افراد کاری سخت و دشوار بوده و حتی با به کارگیری تمام روش ها نیز گاها نتیجه نهایی با شکست همراه می شود. در صورتی که این عادت برای مدت زمان طولانی ادامه پیدا کند، از نظر روانی و عاطفی فرد را دچار اعتیاد کرده و در نتیجه راه حل تضمینی برای ترک خودارضایی در این دسته از افراد وجود نخواهد داشت.

فهرست