آیا خودارضایی باعث کوتاهی قد می شود

folder_openمطالب خودارضایی
commentبدون دیدگاه
آیا خودارضایی باعث کوتاهی قد می شود

برای افرادی که در سن رشد قرار دارند, ممکن است خودارضایی سبب بروز مشکلات جدی همچون کوتاهی قد و… شود. متاسفانه استمناء از جمله عادت مخرب در جامعه بالخصوص قشر جوان بوده که بدلیل ناآگاهی از عوارض خودارضایی, اقدام به انجام استمناء می کنند. اگر سوال شما نیز این است که آیا خودارضایی باعث کوتاهی و مانع از رشد قد می شود؟ و یا راه حل اساسی برای ترک خودارضایی چیست؟ تا انتهای این مقاله همراه وبسایت لذت ترک باشید تا به شما اطلاعات مفید در این زمینه را ارائه دهیم.

خودارضایی چیست؟

خودارضایی یا استناء در واقع تحریک سیستم جنسی برای رسیدن به برانگیختگی و لذت جنسی بوده که توسط خود فرد و غالبا با تمایل به تنهایی انجام می شود. به عبارت دیگر تحریک آلت تناسلی تا حد انزال بدون دخول را خودارضایی می گویند که غالبا یا به صورت تنهایی انجام می شود و یا با شریک جنسی صورت می گیرد. استمناء از ابتدای بلوغ در هر دو جنس یعنی دختران و پسران رایج بوده و حتی گاها امروزه مشاهده می شود که در کودکان نیز این امر بسیار مشهود است که با مالش آلت تناسلی بدون انزال انجام می شود.

آیا خودارضایی سبب کوتاهی قد میشه؟

در رشد قد عوامل زیادی همچون وراثت, تغذیه, ورزش و… دخالت دارند بنابراین نمی توان گفت که خودارضایی در کوتاهی قد اثرگذار است. در واقع با هر بار خودارضایی, مقدار زیادی انرژی و کالری از بدن خارج می شود و این نیرو که در رشد قد و متابولیسم بدن موثر هستند, با استمناء از بین می رود. به همین خاطر خودارضایی به صورت غیرمستقیم ممکن است در کاهش و کوتاهی قد تاثیر منفی داشته باشد.

آیا خودارضایی سبب کوتاهی قد میشه؟

تجربه یکی از دوستان از تاثیر خودارضایی بر رشد قد

یکی از دوستان با طرح سوالات خود از کلیمیک ما چنین گفتند:

بنده از حدود 5 سالگی به دلیل شانس بسیار کمی که در مورد بعضی چیزها داشتم، خودارضایی می کردم. به همین دلیل در سن 12 سالگی با قد 150 سانتی متر به بلوغ زودرس رسیدم که حتی در سن 14 سالگی هم بر روی صورتم هم ظاهر شد. اما من هر روز زیاد تحریک می شدم و حتی گاها 3 بار در روز خودارضایی می کردم. اما بعد از حدود 5-6 ماه هر کاری کردم نتوانستم قدم رو بلند کنم و تسلیم و ناامید شدم. حالا میخوام بدونم خودارضایی تاثیری روی رشد قد داره؟ آیا درمانی وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوئیم که بله, موثر است. به دلیل کاهش قوای بدنی و همچنین بلوغ زودرس, اثرات هورمونی ناشی از خودارضایی باعث کوتاهی قد می شود که علاوه بر مشکلات جسمی مانند کوتاهی لت تناسلی در مردان، اختلال بینایی، ضعف و کبودی جسم بالخصوص دور چشم، رنگ پریدگی، خستگی و بی حالی مفرط در طول روز، خواب آلودگی زیاد، تنبلی و بی تفاوتی به موضوعات مهم زندگی، اختلال حافظه و همچنین مشکلات عاطفی و…. از مهمترین عوارض خودارضایی محسوب می شود.

در واقع این تمام ماجرا نیست و فردی که به خودارضایی شدید اعتیاد دارد, پس از ازدواج دیگر از نظر جنسی تحریک نمی شود و برای رسیدن به ارگاسم مشکل اساسی خواهد داشت. زمانی که فرد معتادی اقدام به ترک استمناء می کند, باید تغذیه مناسب برای جبران خودارضایی را در برنامه غذایی روزانه خود داشته تا عوارض ترک استمناء در رشد قد فرد تاثیر منفی زیادی نداشته باشد. اگر هم فرد بخواهد که تصمیم به ترک خودارضایی بگیرد, از جمله راه های توصیه شده، انجام فعالیت های مختلف مانند ورزش، مطالعه، انجام فعالیت های سالم، نخوردن غذاهای محرک و نپوشیدن لباس های تنگ است. البته این را هم بیان کنیم که مهمترین این موارد دوری از محرک ها و دوستی با جنس مخالف و ندیدن فیلم های محرک تا سن 20 سالگی و بعد از ازدواج است.

اگر به هر دلیلی نتوانستید اقدام به ترک خودارضایی کنید, می توانید با جستجو در گوگل, اقدام به گرفتن وقت روانشناس یا مشاوره آنلاین برای ترک خوداضایی کنید تا هر چه زودتر از دام این اعتیاد رهایی یابید. البته ناگفته نماند که بهترین درمان برای ترک این عادت, روان یا رفتار درمانی است و معمولا روانپزشک مربوطه از داروهایی همچون سیلوپرام, ستالوپرام, کلومیپرامین, سرترالین, فیناستراید و فلوکستین در شرایط شدید شهوت بیمار تجویز می کند.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست