عوارض خودارضایی در مردان

folder_openمطالب خودارضایی
comment6 دیدگاه
عوارض خودارضایی

به نظر شما عوارض خودارضایی چیست و چه زمانی در بدن افراد آشکار می شود؟ تمامی این موارد از جمله سوالاتی ذهنی است که شاید برای شما نیز ایجاد شده باشد. اگرچه برخی از کارشناسان حوزه سکسولوژی بیان می کنند که خودارضایی یک فعالیت سالم است اما تحقیقات پزشکی در این زمینه ثابت کرده که با انجام هربار خودارضایی, سلول های بدن با مشکلات زیست محیطی و روانی همراه می شوند. اگر جویای حقیقت هستید پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله با وبسایت لذت ترک خودارضایی همراه باشید.

خودارضایی چیست و چرا افراد آن را انجام می دهند؟

خودارضایی یا استمناء یکی از روش های نامشروع در تحریک اندام های جنسی است که معمولاً توسط خود فرد برای افزایش لذت ارگاسم انجام می شود. اکثر افراد از دستان خود برای انجام استمناء استفاده می کنند ولی روش های دیگری همچون ویبراتور نیز وجود دارد که هرکدام از آن ها عوارض های مختص خود را به همراه دارند.  شاید سوال مهمی که در اینجا پیش آید این است که چرا افراد اقدام به خودارضایی می کنند و چه علتی را برای این اقدام خود مدنظر قرار می دهند. در واقع دلایل زیادی وجود دارد که افراد اقدام به خودارضایی می کنند اما مهمترین این موارد عبارتند از:

 1. رها کردن استرس و دوری از چالش های روزانه برای مدت کوتاه
 2. نداشتن رابطه جنسی و عدم صحبت با جنس مخالف (احساس خجالت)
 3. تقویت نورون های عصبی برای انجام خودارضایی و تشکیل عادات در ذهن آن ها

استمناء چیست و چرا انجامش میدیم

عوارض خودارضایی در مردان

در واقع خودارضایی با خود تحریکی توسط انگشتان دست توسط فرد یا شریک جنسی صورت می گیرد و زمانی که افراد نسبت به این موضوع اعتیاد پیدا می کنند, سبب بروز عارضه های جبران ناپذیر در آینده نه چندان دور برای آن ها می شود. زن یا مردی که به استمناء اعتیاد پیدا کرده اند, نباید مجرد یا تنها باشند چرا که رفتار مشترک تمامی این دسته افراد گواه این موضوع است که در غیاب شریک جنسی, لذت ذهنی و جنسی آن ها فعال می شود. اگر شما نیز به خودارضایی مبتلا هستید, باید بگوئیم که استمناء یک امر طبیعی برای بدن بوده ولی به دلیل ترشح هورمون های زودگذر لذت در ذهن, زمینه را برای ترک تضمینی خودارضایی دشوارتر خواهد کرد. همانطور که می دانید; این عادت مخرب دارای دو نوع عوارض جسمی و روحی بوده که هرکدام از این موارد گفته شده در تمام افراد یکسان نیست و گاها با فاصله زمانی رخ می دهد. عوارض روحی که می توان برای خودارضایی نام برد, آسیب ها و پرخاشگری هایی است که گاها با افسردگی نمایان می شود. زمانی که فردی رابطه جنسی با شریک زندگی خود برقرار می کند, از لحاظ روحی در شرایط نرمال و متعادل قرار می گیرد چرا که رابطه‌ی جنسی سبب کاهش فشارهای عصبی و افزایش هورمون های پرولاکتین و کورتیزول در افراد می‌شود اما در استمناء اینگونه نیست. زمانی که فرد بیمار اقدام به خودارضایی می کند, استرس و اضطراب تمام وجودش را فراگرفته و تداوم این امر در بلند مدت سبب تنش های فکری در مواجه با هرگونه سختی کار و شغل خواهد شد. تمامی این موارد گفته شده صرفا جزء عوارض روحی خودارضایی بوده و از سوی دیگر کسانی که استمناء را برای مدت زمان طولانی انجام دهند باید منتظر عوارض جسمی جبران ناپذیر بسیار زیادی باشند که در ادامه به تک تک آن ها خواهیم پرداخت.

عوارض خودارضایی درمردان و پسران

❤️ اختلال نعوظ یا زود انزالی

زود انزالی یا (Premature Ejaculation) به حالتی گفته می شود که فرد توانایی ارضای همسر خود را نداشته باشد و در این حال در زمان بسیار کمتری به ارگاسم برسد. تداوم این موضوع سبب بروز مشکلات جدی در زندگی زناشویی خواهد شد. در واقع یکی از دلایل اصلی ابتلا به انزل زودرس, خودارضایی یا استمناء است که غالبا بسیاری از افراد به آن مبتلا می شوند. توصیه می کنیم اگر به بیماری خودارضایی مبتلا هستید, حتما از انجام آن دست بردارید, چرا که اگر قصد درمان زود انزالی را داشته باشید, مراحل مداوا را با مشکل زیادی همراه خواهد ساخت.

❤️ از دست دادن تحرکات ورزشی

همانطور که می دانید; ارضای نیروی جنسی سبب تخلیه کامل اسپرم شده و عضلات شما به دلیل اعتیاد به خودارضایی, دچار کاستی متابولیسمی خواهند شد که نتیجه آن از دست دادن تحرکات روزانه همچون فعالیت های ورزشی و… می باشد. خودارضایی ممکن است گاها سبب اختلال کارایی در اندام های تحتانی بدن شود و فرد را با مشکلاتی همچون درد مفاصل, دیسک کمر, زانو درد و… همراه سازد. دوستان عزیزی که درگیرخودارضایی هستند توجه داشته باشید که این بیماری به صورت موزیانه و خاموش عمل کرده و الان شاید مشکلات آن را درک نکنید ولی بعد از مدتی شما را با عوارض جبران ناپذیرهمراه می سازد.

❤️ کم سو شدن بینایی مخصوصا در هنگام رانندگی شب

در صورتی که خودارضایی را در طول روز و یا هفتگی به طور مکرر انجام می دهید, باید این موضوع را بدانید که استمناء سبب ترشح هورمون های جنسی تستسترون در بدن شما شده و اگر این موضوع برای مدت طولانی با فاصله زمانی کوتاه صورت گیرد, سبب تاثیر منفی بر روی ذهن بالخصوص بینایی افراد می شود. با توجه به این که هر یک قطره اسپرم حاوی چند صد قطره خون بوده بنابراین انجام آن به صورت طبیعی سبب مشکلات این چنینی همچون کاهش بینایی و… خواهد شد.

❤️ ریزش تدریجی موهای سر

همچنین خودارضایی منجر به ترشح هورمون دی هیدروتستسترون DHT در بدن فرد بیمار شده و با تجمع چربی اضافی در کف سر, تنفس را برای موهای سر سخت تر خواهد کرد. معمولا این موضوع در اوایل نمایان نمی شود ولی بعد از گذشت چندین سال, موهای فرد بیمار به تدریج کم پشت تر و ریزش آن شروع می شود.

ریزش مو ناشی از پیامد استمناء

درمان عوارض خودارضایی با تغذیه مناسب

بسیاری از افراد خودارضایی را صرفا برای تخلیه انرژی مازاد بدن به خاطر عدم فعالیت های بدنی رضایت بخش انجام می دهند که گاها با سرکوب های زیادی مواجه می شود. تداوم این روند موجب می شود که افراد تمایل و بهانه تراشی بیشتری نسبت به خودارضایی به دلیل عدم فعالیت های بدنی انجام دهند. در این پاراگراف می خواهیم به ارائه لیستی از مواد خوراکی بپردازیم که شما را از لحاظ بدنی تقویت کرده و ادامه این روند سبب کاهش خودارضایی غیرضروری در شما خواهد شد. در واقع این تغذیه برای جبران خودارضایی و بهبود انرژی از دست رفته شماست و مصرف هریک از این موارد سبب عدم تمایل شما به استمناء خواهد شد. این لیست عبارتند از:

 • مخلوط زعفران با شیر

مصرف هر شب یک لیوان شیر گرم همراه با 2 الی 4 رشته از زعفران قبل از خواب سبب می شود که به طور ناخودآگاه عادت خودارضایی را کنار بگذارید. شواهد زیادی مبنی بر مصرف این اکسیر شفابخش وجود دارد که هر کدام از افراد نتیجه دلخواه را گرفته اند.

 • رژیم غذایی سرشار از روی و آهن

برای افرادی که به خودارضایی اعتیاد شدید دارند, مصرف زیاد روی و آهن بسیار توصیه می شود چرا که استمناء مقادیر زیادی از روی را از بدن شما خارج می کند. با مصرف این موارد می توانید تا حدود زیادی از بروز عوارض جبران ناپذیر خودارضایی جلوگیری کنید.

 • ترکیب زغال اخته و پرتقال

زغال اخته و پرتقال از جمله مواد خوراکی بوده که به دلیل ویتامین های ضروری برای تشکیل پلاکت خون, می تواند عوارض خودارضایی را همچون خستگی جسمی, ذهنی و… را تا حدود زیادی کاهش دهد.

 • زنجبیل و عسل

از گذشته تاکنون از زنجبیل به عنوان ضد باکتری و آنتی اکسیدان یاد می کنند و مصرف روزانه آن با وعده های غذایی سبب افزایش گردش خون در شما می شود. بسیاری از پزشکان طب سنتی از این ماده برای جبران عوارض خودارضایی یاد کرده و شما می توانید این ماده را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

جبران پیامدهای استمناء با زنجبیل و عسل

 • سیر

گیاه فوق العاده سیر به دلیل خواص زیاد و ترکیبات فوق العاده ای که دارد, برای تقویت سیستم ایمنی بدن, سیستم گوارش و… بسیار مفید است. علاوه بر این موارد گفته شده, در جبران عوارض های ناشی از استمناء بسیار مفید بوده و فرد را در انجام عادت های مخربی همچون خودارضایی بی میل خواهد کرد.

آیا بعد از ترک خودارضایی عوارض آن از بین می رود؟

بسیاری از افراد این سوال را از وبسایت لذت ترک می پرسند که آیا عوارض خودارضایی بعد از ترک آن از بین می رود یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که جواب اکثر پزشکان در این مورد, مثبت است. زمانی که شما تصمیم خود را برای ترک خودارضایی می گیرید, عوارض و پیامدهای این بیماری به مرور زمان از بین رفته و نشانه های آن کمتر خواهد شد. البته در چنین شرایطی فرد معالجه شده باید در محیط امن عاری از هرگونه موارد تحریک کننده باشد تا روند تکاملی آن برای ترک کامل و سموم زدایی تکمیل شود. یکسری موارد که در ادامه به آن می پردازیم, سبب می شود تا شرایط لازم برای بازگشت سریع بدن به حالت اولیه جنسی سالم محیا شود که عبارتند از:

 1. تغذیه مناسب برای تامین مواد اولیه از دست رفته بدن توسط انجام خودارضایی که شامل ویتامین ها و مواد معدنی و… می شود.
 2. داشتن آرامش و خواب کافی برای شروع عادت مناسب در شرایط روزمره و بازگشت به شرایط عادی
 3. دور شدن از هرگونه اضطراب و استرس برای شکل گیری حالات روحی مناسب برای ترک آسان تر خودارضایی که این موضوع حتی در شرایط شغلی, زندگی عاطفی و… صدق می کند.
 4. پرهیز از هرگونه ارتباط با افراد نامناسب و کسانی که صحبت زیاد در مورد مسائل جنسی و …. می کنند. این گزینه را بسیار رعایت کنید چرا که الگوی ذهنی شما در این شرایط به طور کامل شکل نگرفته و موجب تحریک و در نتیجه ترک ناموفق خودارضایی در شما می شود.
Tags:

Related Posts

6 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • […] دیگر عوارض خودارضایی برای مغز که در افراد معتاد به وجود می آید,  فراموشی و […]

  پاسخ
 • […] در جامعه بالخصوص قشر جوان بوده که بدلیل ناآگاهی از عوارض خودارضایی, اقدام به انجام استمناء می کنند. اگر سوال شما نیز این […]

  پاسخ
 • […] عوارض جبران ناپذیر خودارضایی چیه؟ […]

  پاسخ
 • […] دیگر دلیل متفاوت داشته باشد. بنابراین به فکر باشید که عوارض خودارضایی از رگ گردن به شما نزدیک است و حتما برنامه ای برای ترک […]

  پاسخ
 • منو ببینید و آینه ی عبرتتون قرار بدید
  سلام پسرم 21 سالمه از 7 سالگی مبتلا شدم و تا 15سالگی نمیدونستم چیه تو بازه زمانی 16 تا 18سالگی تصمیم گرفتم ترک کنم نه بخاطر عوارضش چون هنوز عوارضش سراغم نیومده بود فقط بخاطر اینکه گناه بود و منم یه پسر مذهبی بودم همه چی خوب بود و تا دوماهه ترک هم تونستم برم صورتم جذاب و خوشگل شده بود طوریکه بقیه تعریف میکردن اما بدبختی از وقتی شروع شد که ترک اینکارو به بهانه های مختلف عقب مینداختم و بجایی رسید که دیگه مسیر توبه و ترکو کنار گذاشتم و از 18 سالگی به بعد یعنی 18و 19 و 20 سالگی که با ایام کرونا و قرنطینه و خونه نشینی هم همراه شده بود خودارضایی افراطیو شروع کردم روزایی بود که 5 یا 6 بار انجامش میدادم از عرش به فرش سقوط کردم زیر چشمام کبود و گود شد موهام خشکو و بی کیفیت شد طوری که مجبور شدم چندین بار از ته کچل کنم درمیومدم ریزش مو هاش عذاب آور بود چشمام ضعیف شد و تاری دید گرفتم دماغم بد شکلو بد فرم شد پوسته صورتمم شل شد و رنگشم که سفید بود تیره و تاریک شد دیدین میگن رنگ به رخسار نداره دقیقا همین برام اتفاق افتاد خلاصه چهره زیبا و جذابم زشت شد طوری که از دیدن خودم تو آینه فراری بودم تا اینجا عوارض ظاهریمو براتون گفتم بزار بقیشم بگم : حافظم به معنای واقعی کلمه نابود شد و فراموشی گرفتم طوریکه هیچی یادم نمی موند زودرنجی شدید و احساس تنهایی شدید داشتم تنها و گوشه گیر و منزوی شدم چند باریم کمر درد سراغم اومد وقتایی که میزدم بعدش کلی خسته و کسل و بی حوصله میشدم طوریکه حال انجام دادن هیچ کاریو نداشتم فقط دلم میخواس بخوابم و زمان بگذره بخاطر این مرض سگی اعصابو روانم نابود شد و افسردگی گرفتم طوریکه شبا خوابم نمیبرد تا مرز خودکشی رفتم بخاطر اقدام به خودکشی چن روز تو تیمارستان بستری شدم الانم بیشتر از یه ساله شبانه روز 5 تا قرص میخورم و تا نخورم خوابم نمیبره از درسو تحصیل افتادم سه سال طول کشید امتحانات دوازدهم رو پاس کنم و دیپلمم رو بگیرم همشم به خاطر جق بود چون نه تمرکز برام میذاشت نه حافظه کلا عقلو هوشو یادگیریو به شدت کم میکنه طوریکه از درسو یادگیری می افتین هیچ دوستو رفیقی ندارم تنهای تنهام سه ساله خونه نشینم تو چشمای هیچ کس نمی تونم نگا کنم سرم همش پایینه و از اینکه کسی منو ببینه فراریم عزت نفسو اعتماد به نفس ندارم خ.ا باعث شده بیضه هام کوچیک شن باعث شده تناسب اندام و هیکلم بهم بخوره و بخاطر خونه نشینی و بی تحرکی به غلظت خون دچار شم تو اوج جوونی پیرم کرد بس که غمو غصه خوردم و گریه کردم با اینکه سنی نداشتم همش آرزوی مرگ میکردم و ذهنم پر شده بود از افکار خودکشی و… فعلا همینا به ذهنم اومد بازم هست خیلیم هس اما فعلا یادم نیس… داداشا و آبجیای گل خودارضایی نکنید بخدا مرضی از این بدتر برای یه جوون وجود نداره همه چیتو ازت میگیره حتی به نظره من از سرطانم بدتره اوناییم که فاز علمو روشنفکری بر میدارن و میگن اینا همش کصشره نه تنها ضرر نداره بلکه فایدم داره ما که میزنیم وعشقو حالمونو میکنیم و به هیچ کدوم از اینایی که گفتی دچار نشدیم در جواب باید بهشون بگم اولا هیچ علمی بالاتر ازتجربه نیس دوما شما یا هنوز اول راهی (سنت کمه یا کم و دیر به دیر میزنی) یا هنوز معتادش نشدی تا از کنترلت خارج بشه چون وقتی معتادش بشی دیگه هیچی برات مهم نیس فقط دنبال اینی بزنی و حالشو ببری و مثه مواد دوزشو بیشتر میکنی تا بیشتر حال کنی و در نتیجه بیشتر به فنا میری. نمیدونم پسری یا دختر ، چن سالته یا اهل کجایی هیچ کدوم اینا مهم نیست مهم اینه اگه آدمیزادی نووجونی و جوون و سلامتیت و آیندت برات مهمه منو آینه عبرتت قرا بده و بذارش کنار هنوزم دیر نشده ترکش کن بهت قول میدم خوب خوب میشی اگه میخوای ترک کنی اینو بدون تا زمانی که از اینکار به اندازه کافی درد و رنج نکشیده باشی نمیتونی ترکش کنی باید از این عمل متنفر بشی من که بعد 5 سال لغزش تصمیم قلبی و کاملا جدی گرفتم و میخوام برای همیشه این بیماری و اعتیاد مخربو ترک کنم ، نوجونیمو ازم گرفت اما نمیذارم جوونیمو ازم بگیره… امیدوارم شماهم بتونین ترک کنین فقط کافیه که بخواین همین ببخشید طولانی شد… به امید رهایی و پاکی همه ی جوونا از این بیماری و اعتیاد مخرب … یا علی

  پاسخ
 • […] عوارض خودارضایی در کودکان […]

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست