اثرات خودارضایی بر مغز از نظر علمی

folder_openمطالب خودارضایی
comment8 دیدگاه
اثرات خودارضايي بر مغز

ترشح مداوم دو هورمون اندورفین و دوپامین در سطح بدن, از مهمترین اثرات منفی خودارضایی بر مغز بوده که در اغلب اوقات علاوه بر ایجاد اعتیاد روانی در افراد, سبب بروز مشکلات روحی, جسمی و… در آن ها خواهد شد. بسیاری از افراد معتقدند که خودارضایی هیچ تاثیر منفی بر مغز انسان نمی گذارد که به همین خاطر برای بیان حقیقت اقدام به نوشتن این محتوا کردیم. تا انتهای این مقاله همراه وبسایت لذت ترک باشید تا در ارتباط با این موضوع مطالبی را برای شما بیان کنیم.

تاثیرات خودارضایی بر مغز چیست؟

همانطور که در موارد بالا نیز اشاره کردیم; تکرار مکرر خودارضایی سبب بروز مشکلات جدی در افراد شده و بعد از مدتی تاثیر منفی و مخربی بر سلول های مغز بر جای خواهد گذاشت. این اثرات خودارضایی بر مغز ممکن است در بعضی از افراد درمان پذیر بوده و در برخی دیگر تبدیل به عادت و ترک خودارضایی را سخت تر کند. در ادامه با برخی از این تاثیرات منفی بیشتر آشنا خواهیم شد که عبارتند از:

  • تضعیف اراده در انجام کارهای روزانه

کاهش قدرت تصمیم گیری و ضعیف شدن اراده فردی در انجام کارهای روزانه از جمله عوارض جدی برای افراد معتاد به خودارضایی است. متاسفانه این موضوع به قدری مهم بوده که بسیاری از مراجعه کنندگان به کلینیک لذت ترک از شدت ضعف اراده و عدم رسیدگی به مسائل روزمره خود نهایت پشیمانی را داشته و تقاضای ترک خودارضایی را دارند.

  • عدم تمرکز ذهنی

بسیاری از افراد تصور می کنند که خودارضایی هوشیاری واقعی را در آن ها افزایش می دهد اما به جرات می توان گفت که این موضوع کاملا اشتباه است. در واقع عمل استمناء, تمرکز ذهنی فرد را به پایین ترین حد رسانده و در نتیجه مشکلاتی همچون حواس پرتی, کمبود حافظه و… را در وی ایجاد می کند. بنابراین اگر در حال انجام کاری هستید که نیاز به تمرکز بالایی دارید, بدانید که خودارضایی تاثیر منفی برای شما به همراه دارد.

عدم تمرکز ذهنی ناشی از خودارضایی

  • کمبود حافظه

از دیگر عوارض خودارضایی برای مغز که در افراد معتاد به وجود می آید,  فراموشی و ضعف حافظه است. افرادی که از سنین پایین یعنی 10 الی 15 سالگی اقدام به خودارضایی می کنند, گاها با اختلال کمبود حافظه در دوران میانسالگی مواجه می شوند.

  • عدم توانایی در برنامه ریزی

خودارضایی به طور مستقیم و غیرمستقیم در برنامه ریزی روزانه افراد چه زن و چه مرد, تاثیر منفی خواهد گذاشت. به طور مثال وقتی فردی خودارضایی می کند, انرژی و اشتیاق لازم برای انجام کارها و حل مسائل روزانه را نداشته و در نتیجه بعد از مدتی فرد را با افسردگی ناشی از احساس ناتوانی مواجه می سازد.

  • کاهش عزت نفس

تحقیقات میدانی پزشکان دانشگاه کمریج آلمان نشان داده که افراد معتاد به خودارضایی, اعتماد به نفس بسیار پایین‌تری نسبت به دیگر کسانی که استمناء نمی کنند, دارند. بالواقع نابودی عزت نفس, یکی از اثرات وحشتناک و مخرب خودارضایی بر مغز بوده که بسیاری از افراد متوجه آن نیستند.

  • استرس و اضطراب ذهنی

از دیگر اثرات منفی خودارضایی بر مغز می توان به استرس و اضطراب مداوم اشاره کرد که این مشکل را بسیاری از روانشناسان این موضوع را بسیار زیاد گوشزد می کنند. پیشنهاد می کنیم اگر درگیر بیمار خودارضایی هستید, از مشاوره آنلاین برای ترک خودارضایی در کلینیک لذت ترک کمک بگیرید تا سریعتر از دام این اعتیاد نجات پیدا کنید.

  • عصبانی شدن زود هنگام

مهمترین اثر منفی خودارضایی بر سلول های مغزی, کاهش طاقت فرد در کنترل عصبانیت است. افرادی که معتاد به خودارضایی هستند طاقت شنیدن انتقاد را نداشته و با کوچکترین حرفی, سبب ناراحتی آن ها از اطرافیان و یا حتی اعضای خانواده خواهند شد. در واقع آستانه صبر افرادی که خودارضایی می کنند, بسیار پایین بوده و با کوچکترین اتفاقی که خلاف میل آن ها باشد ناراحت و عصبانی می شوند. دقیقا همان طور که معتادان مواد مخدر در صورت عدم دسترسی به مواد, سختگیرتر می شوند، افراد معتاد به خودارضایی نیز همین گونه ذهن خود را شرطی کرده اند.

  • غمگین و عبوس شدن

افرادی که به طور منظم و مدام استمناء انجام می دهند, بیشتر از افراد دیگر احساس افسردگی و غمگینی می کنند و حتی گاها بعد از خودارضایی احساس پشیمانی از عمل خود یعنی خودارضایی دارند. از آنجایی که خودارضایی همیشه با احساس پشیمانی و گناه همراه است, افرادی که پس از مدت کوتاهی این کار را انجام می دهند, با احساس پوچی مواجه شده و امید خود را به ادامه زندگی از دست می دهند.

  • بی استعداد و بی انگیزه شدن

اگر به خودارضایی معتاد باشید, خلاقیت و هوش شما رو به زوال و نابودی می رود. در واقع راه عصبی سلول های مغز با انجام استمناء سبب تخریب و تضعیف مسیرهای عصبی در مغز می شود. به همین خاطر است که استعداد افراد در صورت اعتیاد به استمناء از بین می رود.

  • آشفتگی روح و روان

وقتی که افراد به استمناء معتاد می شوند, ذهن آن ها به دنبال رفع نیاز جنسی بوده و همین عامل سبب بازداشتن فرد از پیشرفت می شود. در واقع هر فردی که به خودارضایی اعتیاد پیدا می کند, خستگی روح و روان در فرد شکل می گردد و تداوم آن سبب مرگ تدریجی رویاها در افراد خواهد شد.

ارتباط خودارضایی با مغز

یکی از مهمترین هورمون های جنسی که در بدن نوجوانان و جوانان ترشح می شود, هورمون‌های جنسی دوپامین و اندورفین نام دارد که در این دوران میل جنسی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. متاسفانه این دسته از افراد درک نسبتا درستی از روابط جنسی نداشته و با تشدید هورمون های بدن, اقدام به استمناء برای کسب لذت می کنند. عمل خودارضایی نه تنها در جوانان و نوجوانان, بلکه بسیاری از مردان و زنان نیز در دام اعتیاد به استمناء هستند که تدام آن سبب تجربه منفی با شریک زندگی در حال حاضر یا در آینده خواهد شد. دلایل زیای می تواند در بروز خودارضایی نقش داشته باشد که مهترین آن, تحریک شدن با دیدن صحنه های جنسی همچون تماشای فیلم های پورن و پورنو گرافی است.

ارتباط خودارضایی با مغز

اگر این عمل تبدیل به عادت روزمره در افراد شود, منجر به تاثیر منفی بر جنبه های مختلف همچون روحی, جسمی, روانی و… خواهد شد. یکی از این آسیب های شدیدی که استمناء به افراد معتاد به آن وارد می کند, تاثیر منفی خودارضایی بر مولکول های مغز است. در واقع زمانی که فرد از دیدگاه شرطی و رفع استرس اقدام به خودارضایی می کند, به مرور زمان ذهن فرد به مسائل روزمره واکنش خستگی,  بی انگیزگی نشان داده و در نتیجه انجام استمناء را راه حل اساسی برای رفع تنش روازنه می داند.

دلایل وابسته شدن مغز به خودارضایی

زمانی که افراد به خودارضایی اعتیاد پیدا می کنند, احساس وابستگی در انجام استمناء با بازه زمانی کوتاه مدت در مغز افراد به وجود می آید که تداوم این موضوع سبب ترشح هورمون های جنسی مختلف در بدن می شود. در واقع خودارضایی سبب ترشح هورمون دوپامین و اندورفین در مغز شده و نقش اصلی این هورمون ها, تنظیم کننده احساس شادی و نشاط در افراد است. اما این تمام ماجرا نیست. ترشح این دو هورمون علاوه بر تاثیر مثبت آن بر ایجاد احساس خوب, سبب اعتیاد نیز می شود و به همین دلیل است که افراد معتاد به خودارضایی نمی توانند از دام استمناء خارج شوند.

دلایل وابسته شدن مغز به خودارضایی

چگونه خودارضایی بر اندام های بدن تأثیر می گذارد؟

همانطور که می دانید; سیستم عصبی بدن تمام دستورات را از مغز دریافت کرده و وقتی این مسیر عصبی با قدرت بیشتری به روند انتقال پیام های عصبی بپردازد, سایر اندام های بدن دستور انجام فعایت را به صورت مستقیم از مغز دریافت می کنند. اگر بخواهیم یک نمونه بارز برای این مثال در مردان بیان کنیم, انزال زودرس است که مغز پیغام زودانزالی را با دستگاه تناسلی صادر می کند. برای زنان نیز به طور برعکس عمل کرده و مشکل تأخیر در ارضا در رابطه جنسی به وجود می آورد.

آیا اثرات خودارضایی بر مغز قابل جبران است؟

از آنجایی که مسیر عصبی خودارضایی در مغز با گذشت زمان شکل می گیرد, بنابراین با ترک کردن و فاصله گرفتن از استمناء, مسیرهای جدیدتری در عصب ذهن شکل می گیرد. در واقع مسیر این عصب به دلیل ترک عادت قبلی مسدود شده و فرد در این مرحله آماده دریافت رفتارهای جدید می باشد. زمانی که مسیر عصبی برای خودارضایی برداشته شود, مسیرهای جدیدی برای انجام فعالیت های روزمره جایگزین می شود که عبادت, ورزش, شغل, هنر و… از نمونه ای بارز آن می باشد.

نتیجه گیری

اثرات منفی خودارضایی بر مغز برای همه یکسان نیست. به طور مثال فردی که خودارضایی را نهایت در ماه یکبار انجام می دهد, در مقایسه با فردی که از روی عادت و این عمل را چندین بار تکرار می کند, متفاوت است. هر چه قدر فاصله زمانی انجام استمناء در افراد بیشتر باشد, به همان نسبت عوارض آن بر روی ذهن, روح و روان کمتر خواهد بود.

Tags:

Related Posts

8 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست