چگونه خودارضايي كنيم كه گناه نداشته باشد

folder_openمطالب خودارضایی
comment38 دیدگاه
چگونه خودارضایی كنيم كه ضرر نداشته باشد

تا الان در انجمن های مختلف در رابطه با خودارضایی سالم سوالات زیادی شده و بسیار پرسش می شود که چگونه خودارضایی كنيم كه ضررو گناه نداشته باشد و اینکه آیا خودارضایی بدون ضرر ممکن است؟ از آنجایی که حساسیت زیادی به مباحث استمناء از لحاظ دینی بسیار زیاد است, بنابراین ترجیح می‌دهیم که از دیدگاه نظریه اول به آن بپردازیم.

خودارضایی بدون ضرر؟

یکی از مسائل رایجی که غالباً اکثر بیماران از پزشکان روانشناسان می پرسند این است که چگونه خودارضایی کنیم تا ضرر زیادی برای ما نداشته باشد؟ همان‌طور که در مقالات قبلی در رابطه با عوارض خودارضایی بیان کردیم, انجام استمناء از اساس مشکل ساز نبوده و زمانی شما دچار مشکل خواهید شد که این عمل تبدیل به یک عادت روزانه و با الگوهای ذهنی شرطی شود. به طور مثال زمانی که شما به یک چالش روزانه و یا چالش فکری در محیط کاری برمی خورید, ذهنی که دچار اعتیاد به خودارضایی است در این مواقع سریعاً پاسخ انجام خود ارضایی را به مغز صادر می کند. به همین خاطر اغلب عوارض خودارضایی برای این دسته از افراد مشهود است.
نکته جالب در این مباحث, غالبا افرادی که به این عادت روزانه اعتیاد دارند معمولاً الگوی ذهنی آن ها بدین صورت بوده که سعی می کنند خود را با سوالات این چنینی همچون چگونه خودارضایی كنيم كه ضرر زیادی نداشته باشد و.. مورد رضایت خاطر قرار می دهند. در واقع الگوی ذهنی فرد معتاد با  ترشح هورمون دوپامین در مغز او, برای اینکه عمل و کار خود را توجیه کند, صورت می گیرد.

چگونه خودارضايي كنيم كه ضرر و گناه نداشته باشد

چگونه خودارضایی كنيم كه گناه / ضرر نداشته باشد؟

اگر از دو منظر علمی و مذهبی به این مسئله بنگریم دیدگاه شما نسبت به مبحث خودارضایی کماکان دچار تغییر و دگرگونی خواهد شد. در صورتی که به مذهب اعتقاد داشته باشید, انجام خودارضایی کاملا غیر ممکن است چرا که در اسلام آن را حرام و گناهی بزرگ دانسته می شود. اگر هم انسان منطقی بوده و هیچگونه مذهبی را مورد قبول ندارید, باید بگوییم که حسی که شما بعد از انجام خودارضایی دارید مهم است. در واقع سخن بنده این موضوع را برای بسیاری از افراد یعنی ۹۹ درصد افراد مبتلا به خودارضایی سنخیت داشته و صرفا به خاطرعادت های درگیر در این مبحث اقدام به استمناء می کنند. این موضوع مهمی است که بسیاری از افراد به آن توجه موشکافانه ندارند و همین عدم رعایت این موضوع و درک نکردن این مبحث سبب می‌شود که به عوارض خودارضایی مبتلا شوند. در واقع زمانی که شما رضایت خاطر نسبت به این مبحث داشته باشید مدت زمان انجام این عادت را برای به طورمثال ماهی یکبار انجام می دهید, نه این که همانند بسیاری از افراد بخواهید که روزانه و یا در روز چندین بار این عادت ناپسند را تکرار کنید.

اکنون به این سوال نیز پاسخ خواهیم داد که چگونه خودارضایی را انجام دهیم تا ضرر کمتری را برای بدن ما به همراه داشته باشد. البته این موضوع را باید بگوئیم که بیان کردن این مباحث به معنای تایید بر انجام این عادت ناپسند یعنی خودارضایی نیست و هدف ما انتخاب میان بد و بدتر, گزینه “بد” می باشد. بنابراین پیشنهاد می کنیم که به جای شنیدن این مباحث و به دنبال تایید کردن اعمال نادرست خود, سعی کنید که حتما به فکر ترک خودارضایی باشید چرا که این عادت منجر به این می شود تا در بلند مدت ترک این بیماری را سخت تر و با دشواری زیادی همراه سازد.

 • لطفا فیلم و عکس های مستعجن نبینید

شاید شما نیز در اطراف و دوستان خود افراد متاهل را دیده باشید که با داشتن رابطه جنسی باز هم اعتیاد به نگاه کردن فیلم های مستهجن را نتوانسته در خود ترک دهند. در رابطه با این موضوع باید بگوئیم که دیدن فیلم یا عکس های پورن یک اعتیاد بوده و از سوی دیگر خودارضایی نیز یک عادت ناپسند دیگر. زمانی که این دو موضوع و مبحث با هم ترکیب شوند، سبب ایجاد رفتار و هنجارهای نامناسب در الگوی سیستم عصبی شما شده و همین امر خطرات جبران ناپذیری را در آینده برای افراد به همراه خواهد داشت.

 • از شوینده هایی مثله شامپو، صابون و… استفاده نکنید

بسیاری از افرادی که دچار اعتیاد به خودارضایی هستند این مبحث را بیان می‌کنند که انجام خودارضایی همراه با شوینده هایی همچون صابون و شامپو سبب می‌شود که لذت جنسی آن ها را به طور فزاینده‌ای افزایشی کند. همانطور که در عکس مقابل نیز مشاهده می کنید; اغلب افراد این موضوع را جدی نمی‌گیرند و نمی دانند که شوینده ها باعث انتشار بیماری های عفونی در سطح پوستی بدن و سپس داخل مجاری ادرار شده و دربلند مدت نتایج منفی همچون انزال زودرس را به همراه خواهد داشت.

چگونه از شوینده اقدام به خودارضايي كنيم كه ضرر نداشته باشد

 • استرس داشتی، خودارضایی نکن

معمولا افرادی که دچار اعتیاد به خودارضایی هستند برای اینکه از تنش و استرس های روزانه ای که ممکن است در طول محیط کاری برای آنها پیش آید, رهایی یابند اقدام به انجام خودارضایی می کنند. متاسفانه آن ها نمی دانند که این عادت چه عواقب جبران ناپذیری را در آینده برای آن ها به همراه خواهد داشت. به طور مثال زمانی که شما همراه با استرس اقدام به خودارضایی می کنید, به طور فزاینده‌ای مدت زمان طبیعی انزال و ارضا شدن در شما کاهش پیدا کرده و این امر در آینده که قصد ازدواج داشته باشید, سبب تاثیر منفی در زندگی زناشویی تان خواهد داشت. بنابراین این مبحث را جدی گرفته تا در آینده مجبور به درمان زود انزالی و… نشوید.

 • با شکم پر یا خالی خودارضایی ممنوع

اصولاً انجام رابطه جنسی با شکم خالی یا پر از لحاظ علم پزشکی نادرست و غلط بوده چه برسه به اینکه شما بخواهید با خودارضایی این کار را انجام دهید. بنابراین زمانی که شکم شما خالی بوده و یا در مواقعی که پرخوری کرده اید, از انجام خود ارضایی به دور باشید.

مهمترین ضررهای خودارضایی در بلند مدت

شاید در صفحات مختلف وبسایت و شبکه‌های اجتماعی به این موضوع پی برده باشید که بسیاری افراد خودارضایی را گناه کبیره دانسته و در مقابل آن افراد دیگر این موضوع را برای کنترل استرس, مفید می‌دانند. با این تفاسیر عوارض مرتبط با انجام خود ارضایی کم نبوده و همانطور که براساس تجربیات بسیاری از افراد معتاد در این حوزه وجود دارد, عوارض جبران ناپذیری را برای آن می‌توان قلمداد کرد.

مهمترین عوارض خودارضایی در بلند مدت

کمر درد به خاطر خودارضایی

یکی از عوارض های متعدد و بسیار رایجی که برای افراد معتاد به استمناء می توان نام برد, گرفتگی عضلات و کمر درد بعد از خودارضایی است.  طبق پرسش های که از این دسته افراد به عمل آمد; به خاطر انجام مکرر خودارضایی که داشته‌اند, سبب شده که به درد مفاصل بدن و همچنین رنج از بابت کمردرد دچار شوند.

ریزش مو ناشی ازاستمناء

البته این موضوع یک سوی قضیه بوده و می توان ضررهای بیشتری را برای این بیماری مثال زد که یکی از رایج ترین آن ها ترشح هورمون دی هیدروتستسترون در سطح پوست سر می باشد که نتیجه طبیعی آن ریزش تراکمی مو و بعد از مدتی تاس شدن سکه ای در قسمت کف سر خواهد بود. در واقع ریزش مو به خاطر تکرار انجام خودارضایی بوده که این عمل به طور طبیعی سبب تغییرات در هورمون های بدن شده و در نتیجه به خاطر کمبود انرژی و سطح ویتامین های بدن, فرد با چنین مشکلاتی دست و پنجه نرم خواهد کرد. اگر می خواهید که نشانه واضح آن را ملاحظه کنید یک تمرین عملی برای این موضوع انجام دهید که ابتدا موی سر خود را با شامپو بشویید و پس از گذشت ۵ ساعت از شستن موهای خود, با دست خشک کف سر خود را لمس کنید. در این حالت شما به یقین خواهید رسید که چربی هایی را در کف دست خود احساس می کنید که  در ۹۹.۹ درصد موارد  ناشی از انجام خودارضایی است.

توصیه های مهم برای ترک خودارضایی

در ادامه مطالب ما چندین توصیه ای را برای شما در قالب لیستی گردآوری کرده ایم که فراگیری آن سبب می شود تا شما از دام این اعتیاد به صورت پلکانی و تکاملی نجات پیدا کنید.

 1. یکی از بهترین کارهای روزمره که می‌توانید برای تخلیه انرژی تان به کار ببرید, ثبت نام در کلاس های ورزشی است. در واقع مهمترین عامل تاثیرگذار در انجام خودارضایی, افزایش هورمون های انرژی در سطح بدن است و شما باید متوجه این موضوع باشید تا آن را به صورت برنامه‌ریزی شده با انجام فعالیت های ورزشی تخلیه کنید.
 2. مورد دوم این است که سعی کنید مدت زمان زیادی را تنها نباشید و خود را با انجام جلسات گروهی در کنار محیط صمیمی خانواده مشغول باشید تا تا دچار وسوسه های ناشی از انجام خود ارضایی نشوید.
 3. اگر چنین تصورات وسواس گونه به سراغ شما آمد, بدون تلف کردن زمان به دستشویی رفته و آلت تناسلی خود را با آب سرد بشویید.
 4. برنامه ریزی منظم برای اوقات فراغت خود داشته باشید و هیچ وقت بیهوده زمان خود را تلف نکنید و اگر در این مورد ضعف داشتید حتما به سرکار و بروید.
 5. همانطور که در موارد بالا اشاره کردیم از دیدن فیلم های مبتذل خودداری کرده و یا اگر این فیلم ها را در هارد و کارت حافظه خود دارید, در اولین فرصت سعی کنید که آن ها را از بین ببرید. چرا که عامل تعیین کننده جدی برای انجام خود ارضایی تلقی می شوند.
 6. داشتن تغذیه مناسب برای جبران خودارضایی بسیار اهمیت دارد چرا که عوارض استمناء را در شما کاهش می دهد. سعی کنید از خوردن غذاهای گرمی همچون تخم مرغ, دارچین, پیاز و موارد چرب پرهیز داشته باشید چرا که این مواد غذایی سرشار از انرژی بوده و ناگزیر شما را مجبور به تخلیه انرژی از طریق خودارضایی خواهد کرد.
 7. از پوشیدن لباس های تنگ و چسبناک پرهیز نمایید چرا که اینگونه البسه سبب تحریک چشمی شما شده و منجر به شکستن وعده خود در باب ترک خودارضایی می شود.
 8. اگر تصمیم به ترک خودارضایی گرفتید ولی بعد از مدتی سبب تداوم روند انجام استمناء در شما شد, می توانید ازاقدام به رزرو مشاوره کنید. همانطور که می دانید; عادت خودارضایی به صورت یک شبه در شما ایجاد نشده که بخواهید با برنامه زمانی کوتاه مدت آن را ترک کنید. بنابراین ویزیت دکتر یا مشاوره ترک خودارضایی می تواند به شما کمک زیادی کند.

جمع بندی

تا اینجای مقاله پی بردید که چگونه خودارضایی كنیم تا ضرر کمتری را در آینده به همراه داشته باشد; اما آیا این موضوع درست می باشد؟ با جمع بندی و بررسی‌هایی که در مورد باورهای غلط  و نامناسب استمناء وجود داشت, به این موضوع پی بردیم که انجام خودارضایی در هر صورت و شرایطی که باشد, عوارض روحی, جسمی و روانی جبران ناپذیری را در بلندمدت برای افراد به مرحله ظهور می رساند. بنابراین بهتر است به دنبال ترک خودارضایی و یا کنترل آن باشید.

Related Posts

38 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • عالی بود

  پاسخ
 • فاطمه یوسف نژاد
  ۱۴۰۱/۰۷/۰۸ ۰۰:۰۶

  من هر چی خودارضایی میکنم بعد از اینکه انجامش میدم احساس گناه دارم پیش روانشناس هم رفتم میگه باید خودارضایی رو ترک کنی موندم از اینور هرکاری میکنم بازهم میرم سمتش و اصلا ترکش واسم سخته بخدا
  کمکم کنید دارم تلف میشم همه زندگی ام شده این خودارضایی لعنتی و هیچ انگیزه ای واسه کارهای دیگه ندارم. اگر راه حلی دارید بهم بگید خواهش میکنم

  پاسخ
  • سلام
   باید برنامه ترک خودارضایی را در دستور کارهای روزانه خود قرار دهید
   می تونید از مشاوران ما برای ترک عدت خودارضایی استفاده کنید و به راحتی اقدام به ترک استمناء کنید.

   پاسخ
  • رفیق منم همینطور هستم 17سالمه تازه امسال درگیریش برام شدید شده هرکاری بکنم بخدا منم همینطور هستم ترکش سخته

   پاسخ
  • به خدا توکل کن و خودتو بکش به سمت نماز، توبه کن نه توبه الکی توبه حق احد ببند و خدا به تو کمک میکنه

   پاسخ
 • حاجیه هاجر
  ۱۴۰۱/۰۸/۱۷ ۱۷:۵۸

  سلام وقتتون بخیرو شادی باشه ایشالله میبخشی می خواستم سوالی رو که توی ذهنمه رو ازتون بپرسم راستش درست میگن که اگر خودارضایی رو با فاصله زمانی طولانی مدت انجام بدیم هیچ ضرری نداره؟ آخه از زبون خیلی ها این موضوع رو شنیدم که اگر خودارضایی رو مثلا هفته ای یک باز انجام بدیم مشکلی نداره درسته؟ ممنون میشم راهنمائیم کنید تشکر

  پاسخ
  • سلام ربطی نداره
   خودارضایی رو اگر به مدت طولانی درگیر بشید, باعث میشه که مدت زمان رو بیشتر کنید و بعد از مدتی به خودتون میاین که معتادش شدید.

   پاسخ
   • سلام خوبین من به سن بلوغ رسیدم ولی اب منی هنوز بیرون نیومده خودارضایی کنم تا بیرون بیاد؟

    پاسخ
 • سلام من ۱۱ سالمه و خود ارضایی می کنم. میخواستم ببینیم توی خیلی از سایت ها زده اسیبی نداره و خواستم ببینم برای سن من حرامه یا مشکلی نداره؟

  پاسخ
  • سلام
   اینکه بعضی از سایت ها میگن خودارضایی مشکلی نداره, به عوامل و فاکتورهای زیادی بستگی داره. اگر شما به خودارضایی اعتیاد شدید دارید و این اقدام رو هر روز و یا در طور چندین بار تکرار می کنید, سبب بروز مشکلات جدی برای بدن شما در آینده خواهد شد. به همین خاطر باید از مشاوره ترک خودارضایی برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی حداکثری کمک بگیرید.

   پاسخ
  • تو اصلا نباید بدونی اینارو

   پاسخ
 • برای ترک خودارضایی در گوگل رفع فشار جنسی با تکنیک بادکنک را سرچ کنید خیلی موثر است.

  پاسخ
 • سلام من عادت کردم اگر خودارضایی نکنم خابم نمیبره راه چاره چیست

  پاسخ
 • سلام من عادت کردم تا خودارضایی نکنم خابم نمیبره هر شب کمکم کنید

  پاسخ
 • امیرحسین
  ۱۴۰۲/۰۲/۰۵ ۱۶:۴۶

  سلام دوستان بنظر من باید پاها تو آب سرد گذاشت با این کار شهوت کم میشه

  پاسخ
 • سلام من یک روز دست خودم نبود خیلی از خود بی خود شده بودم دست به خودارضایی با شامپو زدم بعضیا میگن عقیم میکنه میخاستم ببینم درسته؟

  پاسخ
 • ببخشید من یه بچه ۱۵ساله ام وپسرم
  روزی ۵بار وحداقل۳بار انجام میدم
  کمرم خیلی درد می‌کنه
  وتوبینایی ضعف دارم
  اما پنج روزه خود ارضایی نکردم
  اما دیگه نمیتونم لطفا راهنمایی کنید
  عوارض خود ارضایی روزی ۳یا۵ بار چیه؟

  پاسخ
 • این چرت و پرتا چیه وقتی شهوت رو خدا افریده و نیاز طبیعی هست و نمیتونی ازدواج کنی با این شرایط مزخرف مملکت ، مثل این میمونه به ادم تشنه بگی نون بخور بجاش ، نیاز طبیعیه

  پاسخ
  • نیاز طبیعی هست شکی هم توش نیست
   ولی هر نیازی، یه روش پاسخ درست داره و یه روش پاسخ غلط
   مثل اینه که چون گشنه‌ته، بری سراغ چیپس و پفک و غذاهای مضر
   کاری نداریم به اینکه نمیشه ازدواج کرد و اینا
   ما اگه توی آمریکا و آلمان هم بودیم، باز هم خودارضایی نامفید بود
   تو ایران هم که الان هستیم خودارضایی نامفیده
   به خودت بستگی داره

   پاسخ
 • اگه تصویری با پارتنرت ارضا بشی اسمش خود ارضایی هست

  پاسخ
 • ببینید آدم اگه رابطه جنسی داشته باشه که دست به خودارضایی نمیزنه ، رابطه جنسی نداریم اینجوری تخلیه میکنیم خخخخخ ژه حیف….

  پاسخ
 • مالکوم ایکس
  ۱۴۰۲/۰۳/۱۸ ۱۶:۳۶

  کم اگر انجامش بدی اصلن بد نیست ولی کسی که خودارضایی میکنه نمیتونه کم انجامش بده چون یه کاره خیلی راحتی است. برای سکس لازمه کلی با یک نفر حرف بزنی چه میدونم ناز و بوس و این چیزا کلی هم بعدش غر بزنه ولی تو خود ارضایی هر چی بخوای میتونی بزنی ولی در دراز مدت اگر این کار را به دفعات زیاد انجامش بده واقعن اثره بدشو چه بصورت روحی و چه جسمی میزاره اثرات روحی مثله عصبانیت غیر قابل کنترل و استرس زیاد بطوری که شاید گرفتن یه گواهی نامه برات بسیار مشکل بشه و از طرف آثار جسمی مثل ضعف در تعادل بدن و تضعیف قوای جسمانی و سستی عجیب و غریب که نمیشه به راحتی با هش کنار اومد نکته حایض اهمیت اینه که با این مشکلات شاید نتونی حتی کار پیدا کنی بهر حال باتوجه به شرایط مشکل زندگی و عدم توانایی افراد در ازدواج کردن و همچنین افزایش روز افزون استرس و اضطراب در زندگی و البته نداشتن تحرک کافی افراد دست به خودارضایی میزنن تنها درمان کاربردی برای افراد آلوده به این امر اینه که در مرحله اول خودشون به چشم گناه کار نبینن و در مرحله بعد تدریجی بزارنش کنار البت همراه با پیاده روی و افزایش تحرک و عدم تماشای مضامین مستهجن و در دختران هم ورزش های هوازی و ورزش هایی که موجب عرق ریزی میشود بسیار موثر است به امید ازدواج تمام دختر و پسر ها

  پاسخ
 • سلطان بابک
  ۱۴۰۲/۰۴/۳۱ ۱۷:۵۹

  تورو به قران نکنین

  پاسخ
 • اگر خودارضایی انجام بشه ولی آب منی بیرون نیاد و فقط مذی بیرون بیاد باز هم عوارض داره؟

  پاسخ
 • دوستان ما هر چقدر هم در مورد خودارضایی تحقیق کنیم و راجبش بخونیم هیچ وقت تا خودمون ضررش رو نبینیم نمیتونیم درک کنیم که کار بدیه و همچنین نمیتونیم تفکرمون رو راجب به خودارضایی تغییر بدیم چون وقتی این کار رو انجام ندادیم مثل یه عقده ایه که حتما باید انجامش بدی تا اون عقده از بین بره و خب واقعا شاید تخسیر خود اون آدم نباشه که این کار رو انجام میده اما انقد اطرافیانش روش تاثیر گذاشتن که حتی اگه بهش بگن خودارضایی باعث مرگ میشه بازم باید اون کارو انجام بده

  پاسخ
 • ابولی ابولی
  ۱۴۰۲/۰۸/۰۸ ۰۰:۱۸

  سلام خود ارضایی به طور مثال هفته ای ۱ یا ۲ بار خود ارضایی کردن بده برای بدن ؟

  پاسخ
 • من تصویری با یه دختر خودارضایی میکنم اشکالی نداره

  پاسخ
 • به خدا توکل کن و خودتو بکش به سمت نماز، توبه کن نه توبه الکی توبه حق احد ببند و خدا به تو کمک میکنه

  پاسخ
 • تنها راه قطعی ترک خودارضایی اینه که دستت بشکنه تمام

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست